Са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Иринејa
Издаје Информативно-издавачка установа Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве. Први број „Православља” изашао је 15. априла 1967. године.
Почетна - Архива - Редакција - Контакт - Медији - Преузми - Упутство редак.
У броју 1040

Најава броја

Православље  1077

Издвајамо:








Православни линкови

http://www.spc.rs/
http://www.riznica.org.rs
Човек и технологија, сајт ђакона Оливера Суботића Живе речи утехе - Православни портал и форум
Православно хришћанство.ru - Каталог православних ресурса на интернету

Медијска подршка

Радио Телевизија Србије
Радио Телевизија Републике Српске
Радио-телевизијa Војводинe
Алтернативна Телевизија - Бања Лука
Радио Телевизија Сантос

Оцените чланак
Оцена: 4.50 (од 2 читалаца)

Спортски успех наших богослова

У европском врху

Број 1040, Рубрика Догађај
Фудбалска екипа студената Православног богословског факултета Универзитета у Београду учествовала је и ове године на турниру богословских факултета у малом фудбалу, који је одржан крајем маја ове године у престоници Аустрије, Бечу. Турнир под називом „TheoCup“ се традиционално, већ петнаест година, организује у земљама немачког говорног подручја, а ово је био трећи пут да се студенти београдског Богословског факултета појављују на великом академском фудбалском турниру. Пре две године, у Бенедиктбојерну, недалеко од Минхена, освојили су прво место, прошле године у Триру треће, а успех није изостао ни ове године – освојено је друго место.

На турниру су учествовале 24 екипе римокатоличких и протестантских факултета из Немачке, Аустрије, Швајцарске и Мађарске, а као и прошлих година, само је екипа из Београда била представник православних факултета. Наши млади богослови у Београду редовно тренирају фудбал, заједно са неколицином својих професора, и солидне успехе имали су и у домаћој универзитетској лиги.
На прва два међународна купа, иако су већ на првом освојили шампионску титулу, колеге из Европе нису их озбиљно схватале. Однос се, и поред велике гостољубивости домаћина, ипак унеколико променио на такмичењу ове године, када је екипа ПБФ од почетка означена као фаворит кога су све друге посебно желеле да победе. Свакако је вредан похвале труд управе Православног богословског факултета Универзитета у Београду да својим студентима најпре омогући да на турнир у Бечу отпутују, али и да за њега буду пристојно опремељени.

На свечаном отварању, у петак 28. маја, студенте су поздравили декан Римокатоличког богословског факултета проф. др Мартин Јегле и декан Евангелистичког богословског факултета проф. др Џејмс-Алфред Лоадер. После свечаног отварања, студенти су имали прилику да посете манифестацију Lange Nacht der Kirchen, поводом које су све хришћанске конфесије у Бечу пружале разноврстан богослужбени и културни програм у својим храмовима током читаве вечери. У суботу, након одигране групне фазе такмичења, посебну част студентима из Београда учинио је римокатолички свештеник и професор на Институту за теологију и историју хришћанског Истока Универзитета у Бечу, Рудолф Прокши, који их је поздравио и истакао добар однос и сарадњу са српском православном заједницом у Бечу.

У недељу је одиграна завршна фаза такмичења, у којој је екипа из Београда стигла до финала, где је, после извођења пенала, савладана од стране колега из Регензбурга. По завршетку свечане церемоније доделе пехара, наши студенти су обишли знаменитости Беча и српски православни храм Светог Саве, где су дочекани од стране старешине и управе храма.

Следеће године традиционални „TheoCup“ биће одржан у Фрајбургу, у Немачкој. После прелепог искуства и досадашња три успеха, студенти са ПБФ кажу да постаје традиција да се кроз фудбал остварују контакти са колегама са Запада, у најбољем светлу представља Православни богословски факултет Универзитета у Београду и наша земља, и врши мисија у служби Цркве. Циљ им је да наставе са спортским успесима, али и да у Београду организују слично такмичење за екипе са целог Балкана.   

С. Л.


© 2005—2012 Православље
Сва права задржана.
latinica