Прослава Видовдана у Вичи

Published On: 29/06/2022

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког г. Јустина у селу Вича, на Видовдан, 28. јуна 2022. године, одржана је треће по реду духовно сабрање „Видовдански духовни сусрети у Вичи“.

Свечаност је отпочела светом Литургијом у Храму Светог пророка Илије у Вичи којом је началствовао старешина пожешке цркве протојереј Божо Главоњић, уз саслужење јереја Јовице Пршића и ђакона Дарка Глукчевића. Евхаристијско славље својим доласком, улепшала је музичка група „Аманет“.

Након одслужене Литургије, служен је парастос свим вичким парохијанима који су дали животе, у ратовима новије српске историје од ослобођења 1912. до сукоба деведесетих година прошлог века, држећи се завета Светог кнеза Лазара.

Треће по реду духовно сабрање под називом „Видовдански духовни сусрети у Вичи“ одражана је по завршетку Литургије и помена. Ово сабрање је основано пре три године, када је вички парох Немања Матејић одлучио да традиционално поштовање Видовдана код верног народа овога краја, улепша једним догађајем, који ће имати верски, културни и образовни карактер. Пред присутнима је наступила етно група „Аманет“ која је звуцима народних песама, пробудила најлепше емоције. Песме, као што су: „Видовдан“ „Болна љуба“ и „Не плачи Стано мори“ само су неке од нумера које су одушевиле публику. У овогодишњем духовном сабрању узео је учешће и драмски уметник Иван Вучковић. Он је пред публиком говорио родољубиве стихове који су настајали као плодови завета који нам је оставио Свети кнез Лазар. Посебно је била упечатљива интерпретација говора Светог Владике Николаја у Лондону на Видовдан 1916. године.

Учествујући у евхаристијском слављу, пробраном културно-уметничком садржају, многобројни верни народ испунио је порту вичке цркве. Овогодишње славље посебно је улепшао велики број деце из парохије и околине који су, узевши учешће у Литургији Светим Причешћем,  тиме поделили духовну радост са присутнима.

Извор: Епархија жичка

Најновије вести