Митрополит Хризостом: Господ долази да људску грехоту сахрани у дубине ријеке Јордан и да из воде изађе очишћен човјек
На празник Богојављење, Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Хризостом служио је 19. јануара 2023. године свету архијерејску Литургију у Андрићграду – Вишеград у храму Светог кнеза Лазара.
Саслуживали су протојереји-ставрофори Александар Топаловић, архијерејски намесник вишеградско-гораждански, Рајко Цвјетковић и Драган Вукотић; јеромонах Гаврило Ђурић и ђакон Василије Пајевић.
На крају свете Литургије Високопреосвећени митрополит Хризостом обавио је велико богојављенско освећење воде. У наставку литургије митрополит, свештеници и верни народ кренули су литијом до реке Дрине. Митрополит Хризостом у празничној беседи је нагласио:- Данас славимо велики празник Богојављење. Славимо јављање и откривање цијеле Свете Тројице – Бога Син који се крштава у Јордану; Бога – Духа Светога који у виду Голуба лебди изнад Њега и Бога Отац Којег се у виду гласа чује и Који свједочи: „Ово је Син мој љубљени који је по мојој вољи“. Велика је улога Светог Јована Криститеља и Пророка у тајни Богојављења. Он окупљеном народу који се сабрао на ријеку Јордан показује руком и прстом на Господа Христа који дође из Назарета на ријеку Јордан и говори: „Ово је Јагње Божије… које је у старом завјету пророковано да ће узети гријехе свијета на себе“. Он је дошао међу јеврејски народ на ријеци Јордан да се крстио, што није било у обичају јеврејског народа, али Господ долази да људску грехоту сахрани у дубине ријеке Јордан и да из воде изађе очишћен човјек. У томе је тајна Богојављења, у сахрањивању старог човјека, и у изласку из воде новог човјека, као у тајни погребења и Васкрсења.
Богојављење је догађај коме је претходило много тога, као што је одлазак Светог Јована у пустињу по гласу Господњем који је чуо, да иде и проповиједа покајање, да из пустиње као лав риче: „Покајте се“. Покајање није само исповиједање гријехова, него мијењање начина размишљања и то је Свети Јован тражио од људи на ријеци Јордан, али то тражи и од свих нас, да се промијенимо да будемо бољи људи у свему, а прије свега у вјери, љубави и доброти, јер су то дјела покајања.
Извор: Митрополија дабробосанска