Епископ Кирил: Јасеновац је највећи нерукотворени антимис на свјету
Задатак Цркве није да врши комеморације, већ да свједочи живот који нам је засијао из гробова
Централна прослава празника Светих новомученика Јасеновачких одржана је 2. септембра 2023. године у манастиру Светог Јована Крститеља у Јасеновцу. Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Високопреосвештенство Митрополит будимпештански и мађарски Иларион, уз саслужење Митрополита кумановско-осоговског Григорија и господе епископа пакрачко-славонског Јована, бихаћко-петровачког Сергија, буеносајреског и јужно-централноамеричког и администратора Митрополије загребачко-љубљанске Кирила, далматинског Никодима, ваљевског Исихија, будимљанско-никшићког Методија, захумског-херцеговачког Димитрија и штутгартског Јова, свештенства и свештеномонаштва, и уз молитвено учешће верног народа.
На светој Литургији беседио је владика Кирило нагласивши да мученички подвиг није проналазак човека или дело само људског произвољења него је дар Божји човечанству, подсетивши на речи Светог апостола Павла упућене Филипљанима: Јер вама је даровано за Христа, не само да вјерујете у Њега, него и да страдате за Њега” (Фил. 1, 29). Ми се, драга браћо и сестре, налазимо на мјесту које је највећи нерукотворени антиминс на свијету.Задатк Цркве није у томе да врши комеморације, већ да свједочи живот који нам је засијао из гробова, да позива на покајање и преображај наше пале природе. За нас православне хришћане, Јасеновац није град мртвих, него град живих, јер су у Богу све јасеновачке мученичке жртве живе.
Светој Литургији молитвено су присуствовали и изасланик председника Републике Српске др Нина Сајић, амбасадор Републике Србије у Републици Хрватској Јелена Милић, принц Филип Карађорђевић, председник Српског народног вијећа Милорад Пуповац, представници Канцеларије за дијаспору Републике Србије, Стефан Моровић и Мирољуб Несторовић, министар финансија у Влади Црне Горе Александар Дамјановић и министар правде у Влади Црне Горе Марко Ковач.
Након свете Литургије, на хумки покрај споменика Камени цвијет у Спомен-подручју Јасеновац благословени су славски дарови, а затим је освештана и Српска школа у којој је смештен истраживачки центар и библиотека везана за Други светски рат.
Извор: Митрополија загребачко-љубљанска